Projekts piedalās Eiropas Zinātnieku naktī 2018

PUBLICĒTS: 02. 10. 2018

28. septembrī Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs piedalījās Eiropas Zinātnieku naktī un aicināja iesaistīties arī pārstāvjus no LIFE+  projekta “Mitrāji” komandas. Šī gada Zinātnieku nakts tēma veltīta kultūras mantojuma vērtībām, tādēļ Purva laboratorijā izvērsta diskusija par tradicionālās tautsaimniecības ietekmi uz augsnes kvalitāti.

Purvu eksperte Līga Strazdiņa demonstrē erozijas eksperimentu un sfagnu mikroskopēšanu

Purvu eksperte Līga Strazdiņa demonstrē erozijas eksperimentu un sfagnu mikroskopēšanu. Foto: Agnese Reķe

Vienkāršā eksperimentā, izmantojot četrus dažādus augsnes modeļus, dalībnieki varēja pārliecināties, kā lietus erozijas rezultātā tiek noplicināta lauksaimniecībā izmantojamā zeme, salīdzinot ar meža zemsedzi. Analogi, no kūdras izstrādes laukiem apkārtējā vidē nonāk vairāk kūdras daļiņu nekā no dabiskiem purviem. Secināts, ka vides kvalitātes saglabāšanai un cilvēku iztikas nodrošināšanai jāveicina balanss starp apsaimniekotām un dabiskām platībām.

Lietus erozijas eksperimenta modeļi ar četriem dažādiem augsnes veidiem

Lietus erozijas eksperimenta modeļis ar četriem dažādiem augsnes veidiem. Foto: Līga Strazdiņa

Paralēli erozijas eksperimentam apmeklētājiem bija iespēja novērtēt botānikā laboratorijās ierasti lietoto ķīmisko krāsvielu īpašības, pārbaudot tos uz sfagnu lapiņu mikroskopiskajiem paraugiem. No sešiem izmantotajiem pigmentiem sfagnu hialīnšūnas vislabāk iekrāsoja metilēnzilā šķīdums, malahītzaļais un Kongo sarkanais.

DSC01138

Sfagnu mikroskopēšana, izmantojot ķīmiskas krāsvielas. Foto: Līga Strazdiņa

Sfagnu mikroskopēšana, izmantojot ķīmiskas krāsvielas. Foto: Līga Strazdiņa

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs Eiropas Zinātnieku naktī piedalījās jau devīto reizi, šogad uzņemot gandrīz 400 apmeklētājus, galvenokārt skolēnus un ģimenes ar bērniem. Bez Purva laboratorijas Botāniskajā dārzā vadītas vēsturiskās ekskursijas “Augu mājām – 90”, izzināti barības vielu un ūdens pārvietošanās procesi ziedaugos, kā arī apgūta papīra origami ziedu locīšana un krāsošana, apgleznotas palmu mājas koku lapas ar no kafijas iegūtu “krāsu” un veidoti ģipša atlējumi Botāniskā dārza augu lapu, ziedu un sēklu nospiedumiem.

DSC01134

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs Eiropas Zinātnieku naktī 2018. Foto: Līga Strazdiņa

Latvijas Universitātes Botāniskais dārzs Eiropas Zinātnieku naktī 2018. Foto: Līga Strazdiņa